Studia podyplomowe. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Po ukończeniu szkoły średniej dużo osób decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Dla niektórych dalsza nauka jest decyzją dobrowolną, która jest spowodowana chęcią pogłębienia posiadanej wiedzy. Jednak niektóre zawody wymagają specjalnych kompetencji, potwierdzających prawo wykonywania zawodu. Tak jest np. w przypadku lekarzy, prawników czy nauczycieli. Ukończenie studiów wyższych nie musi oznaczać zakończenia edukacji, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na dalszą edukację, rozpoczynając studia podyplomowe.

Studia podyplomowe - Effr.plDlaczego studia podyplomowe?

Powodów jest sporo. Częstym powodem jest konieczność rozszerzenia swoich wiadomości, niezbędnych w pracy zawodowej. Jednak nie zawsze. Czasem przyczyny rozpoczęcia nauki na studiach podyplomowych wynika ze zmiany branży. Dużo osób zastanawia się czy warto podejmować trud? A jeżeli tak, to jakie studia podyplomowe wybrać?

Plusy i minusy kontynuowania edukacji

Dużym plusem studiów podyplomowych jest to, że trwają one bardzo krótko. Zazwyczaj jest to 1,5 roku do maksymalnie 2 lat i wykształcenie uzupełnione. Dla kontrastu można wskazać kluczowy czynnik, który zniechęca – są to kwestie finansowe. Studia podyplomowe to duży wydatek i dużo osób musi dobrze zaplanować wydatki, by móc pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie. Te dwa elementy powinny być podstawą analizy korzyści, które wiążą się z faktu rozpoczęcia dodatkowych studiów. Odpowiedź na pytanie czy należy iść na studia podyplomowe nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od powodów, jakie przyświecają podjęciu decyzji. Dlaczego muszę podjąć naukę? Jeśli decyzja związana jest z pracą zawodową, podniesienie kompetencji może wiązać się dla nas z wymiernymi korzyściami, w postaci podwyżki, awansu itp. Wówczas jest to idealna inwestycja we własną przyszłość.