Późne rodzicielstwo? Takie postanowienia mają uzasadnienie

Późniejsze starania o dzidziusia to współcześnie żadna sensacja. Coraz więcej małżeństw decyduje się na dzidziusia później niż nasze matki bądź babcie. Skąd takie podejście?

Późne macierzyństwo? Jakie są motywy?

Efrr.pl - Późne macierzyństwoMówiąc o późnym macierzyństwie trzeba mieć na myśli rodziców, którzy podejmują decyzję o pierwszym dziecku znacznie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie uważa się, że pojęcie późnego macierzyństwa dotyczy matek, które skończyły co najmniej 35 lat. Sporo osób rozmyśla czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Wszystko zależy od tego, jakie czynniki bierzemy pod uwagę. O późnym rodzicielstwie mówi się również jako o dojrzałym. Osoby podejmując decyzję o dziecku doskonale wiedzą, czego oczekują, a ich decyzja jest całkowicie przemyślana. Z jakiego powodu ludzie coraz później decydują się na pierwsze dziecko? Ankiety pokazują, że przesunięcie granicy wieku wynika z chęci zabezpieczenia stabilnej pozycji materialnej. Pary zanim podejmą decyzję o dziecku, chcą ułożyć przyszłość swoją i swoich dzieci.

Później znaczy lepiej?

Sporo osób wskazuje dużo zalet późnego rodzicielstwa. Wśród atutów bardzo często podawana jest dojrzałość emocjonalna, równowaga finansowa oraz ochronę materialną. Wszystkie te elementy są najwyższej wagi, gdyż pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice bardziej angażują się w proces wychowania.

Późne macierzyństwo ma również wady

Dojrzałe macierzyństwo to jednak nie tylko zalety, ponieważ w konsekwencji mogą wystąpić liczne problemy. Ogromne znaczenie mają tu kwestie związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im kobieta jest starsza, tym wyższe ryzyko powikłań. Starając się o dziecko późno, należy mieć świadomość, że wraz z dojrzewaniem wzrasta ryzyko komplikacji. Nawet donoszenie ciąży może stanowić nie lada problem. Zwiększa się również niebezpieczeństwo innych komplikacji, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród, martwe urodzenia. U kobiet po 40 roku życia bardzo wzrasta ryzyko poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.