Opony zimowe. Opłacalna inwestycja

Jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście dużo ludzi, ma świadomość z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Dlaczego inwestycja w opony zimowe się opłaca?

Opony zimowe - Effr.pl

Ogumienie wielosezonowe nie było dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Trudno byłoby wymyślić opony, które sprawdziłyby się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z jakiej wykonany jest bieżnik. Opony letnie całkowicie nie sprawdzą się w niższej temperaturze. Już przy około 7 stopniach zaczynają twardnieć, a im mniejsza temperatura, tym guma będzie twardsza. Cechy gumy zmieniają się, w wyniku czego opony tracą przyczepność. W oponach zimowych zastosowano całkowicie inną technikę produkcji. Specyficzna budowa powoduje lepszą przyczepność, dzięki czemu opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając lepsze bezpieczeństwo. Ta wyjątkowa budowa opony odnosi się do specyficznej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje elastyczność również w niskich temperaturach. Ponadto w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby lepiej utrzymać auto na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Wykorzystanie opon zimowych sprawia, że droga hamowania na zaśnieżonej drodze zdecydowanie się skróci.

Ważne jest, aby założyć opony zimowe na czas

Z przełożeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie zdają egzaminu już gdy temperatura obniża się do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach całkowicie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno ograniczać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność między oponami letnimi i zimowymi będzie tak znaczna, że taka mieszanka nie ma prawa bezpiecznie utrzymać się na drodze.