Ogród w zimę. Ochrona roślin i drzew w tym okresie

Ogród dla wielu osób jest miejscem wyjątkowym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do aranżacji ogrodu przywiązujemy bardzo dużą uwagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że ogród jest miejscem przytulnym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Przetrwanie roślin w ogrodzie

Ogród w zimę - Effr.plDużo roślin, które rosną w naszych ogrodach całkiem dobrze znosi warunki zimowe. Wyjątkowej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przeżyć nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, które zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przetrwaniem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić pełnego układu korzeni, przez co są bardziej narażone na gruntowe przymrozki. Główną zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, jaką będą mogły zgromadzić na trudny zimowy czas. Działanie to szczególnie istotne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać również zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza spowoduje, że przykryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wtedy szans na przetrwanie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin występują doskonałe warunki do tego aby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Ochrona kory drzew

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz wpływają bardzo niekorzystnie na zdrowie drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego należy o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.