Nauka języków obcych. Kiedy rozpocząć naukę?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy ich dziecko może zacząć naukę języków? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Zabawa i jednocześnie nauka

Nauka języków - Effr.plNie od dziś wiadomo, że najważniejszą działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Maluchy są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. To dlatego w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a dzieci uczą się niejako przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda kwestia nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, aby zacząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie oczekiwany skutek zależy przede wszystkim od tego czy metody nauczania zostaną dostosowane do predyspozycji dziecka. Im młodsze dzieci, to i sposoby pracy z nimi będą inne.

Dzieci dwujęzyczne

Szczególny wydźwięk pytania kiedy można zacząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od początku wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko szczególnie w domach, w których stykają się różne narodowości. Wówczas rodzina posługują się dwoma językami. W takim układzie dziecko od samego początku osłuchuje się z kilkoma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie okoliczności pokazują, że nie ma minimalnego wieku, od jakiego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym pytaniem jest fakt w jaki sposób nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dostosowana do wieku, wówczas maluch sprawnie nauczy się nawet języka obcego.