Kryzys w małżeństwie albo związku. Czy przyszłość jest niewiadoma?

Związek dwojga osób nigdy nie jest prosty. Dwie osoby, o różnych temperamentach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się dogadać. A nie jest to łatwe. Co zrobić, żeby znaleźć kompromis, albo zażegnać kryzys?

Kompromis, zrozumienie. Nic z tego

Kryzys w małżeństwie albo związku - Effr.plDużo specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego dogadania jest komunikacja z małżonkiem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć znalezienia kompromisu. Często zdarza się tak, że uczuciowe zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Partnerzy nie zawsze potrafią bez pomocy innych osób dojść do porozumienia. Upór wywołują zaostrzenie konfliktu. Praktyka pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w małżeństwie wówczas szanse na dogadanie bardzo maleją. Wiele prób porozumienia kończy się awanturą. Taka sytuacja komplikuje możliwość porozumienia. Wówczas życie razem staje się niemożliwe. Gdy każda rozmowa kończy się kłótnią, partnerzy przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy pozostają nierozwiązane. Wzajemne oskarżenia wywołują złość, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub także fizycznej.

Terapia dla par. Czas na jakąś decyzję?

Pogarszająca się sytuacja skłania część osób do tego aby szukać ratunku u specjalisty. Poradnia psychologiczna to miejsce, gdzie pracują osoby specjalizujące się w pomocy w trudnych sytuacjach. Psycholog posiada właściwą wiedzę oraz wykształcenie, dzięki którym może pomóc dogadać się. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im wcześniej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym prościej będzie rozwikłać kłopoty zanim się one skumulują. Coraz więcej par ma problem z umiejętnością rozmowy, głównie jeśli rozmowy dotyczą uczuć, a to powoduje, że komunikacja jest utrudniona. To właśnie w takich sytuacjach wskazywana jest terapia małżeńska, podczas której partnerzy uczą się wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do rozmiaru góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.