Jaka jest korzystna temperatura otoczenia w pomieszczeniu?

Sen to doskonały sposób na wypoczynek organizmu. Jednak żeby organizm mógł się prawidłowo zregenerować trzeba zadbać o prawidłowe warunki.

Korzystna temperatura otoczenia w pomieszczeniu - Effr.plZdrowy sen. Co jest ważne?

Zdrowy sen jest to stan, podczas którego organizm może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, należy respektować istotne zasady. Wśród najistotniejszych wymienia się korzystną temperaturą otoczenia w pomieszczeniu, w którym śpimy. Organizm regeneruje się najlepiej jeżeli temperatura jest niższa. I nie chodzi tu wyłącznie o komfort osoby. Zimniejsze otoczenie jest korzystne dla zdrowia.

Zbyt ciepło? Organizm go nie znosi

Gdy na zewnątrz nastaje pora jesienna lub zimowa wiele ludzi decyduje się wyciągnięciu zimowej kołdry lub koca, a często również polarowej piżamy. Takie okoliczności nie pomagają naszemu organizmowi. Powodują, że podczas dnia możemy czuć się apatyczni. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 21 stopni wtedy organizm nie może odpowiednio odnawiać sił. Wysoka temperatura w otoczeniu blokuje uwalnianie melatoniny, a także kortyzolu, co może wywoływać zmniejszenie apetytu. Spanie w złych warunkach wpływa także problemy o tle zaburzeń depresyjnych.

Pożądane warunki do spania

Prawidłowa temperatura do snu powinna wahać się w granicach od 15 do 19 stopni. Z jakiego powodu? W niższej temperaturze organizm człowieka lepiej regeneruje się. Nie są rozpoczynane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się za dużą ilością kocy możliwość ruchów zostaje mocno skrępowana. Wtedy organizm nie odpoczywa poprawnie. Obniżona temperatura pomaga rano obudzić się.