Wizyta kominiarza. Czym się zajmuje i jak często odwiedza?

Widok kominiarza powoduje, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z wierzeniem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, należy pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - Effr.plKominiarz. Co należy do jego obowiązków?

Do fundamentalnych zadań kominiarza należy sprawdzenie układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także ich czyszczenie. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić szczególną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na szczycie hierarchii stoi mistrz, następnie czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, trzeba bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach trzeba następnie zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd kominiarski

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza prawnym obowiązkiem wykonywania przeglądu instalacji kominiarskich jest to też działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Prawidłowo działający układ kominowy gwarantuje poprawną wymianę powietrza. Związki szkodliwe dla życia ludzi są usuwane. Jeśli układ kominowy nie będzie sprawny, wtedy nie ma możliwości poprawnego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od drożności całego układu zależy wiele, dlatego warto dobrze i regularnie wykonywać przeglądy, a także zlecać je prawdziwym fachowcom.

Cykliczny przegląd

Zgodnie z ustawą, przegląd układu kominowego powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku. Jednak trzeba pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast także istotną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja.