Depresja sezonowa. Jakie są przyczyny? Jak z nią walczyć?

Depresja to termin wykorzystywane w psychiatrii do nazwania zaburzeń psychicznych o typowych objawach. ostatnio coraz więcej słyszy się o depresji sezonowej.

Co to jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa - Effr.plJest zaburzeniem depresyjnym, które pojawia się najczęściej w okresie jesiennym. Gdy zaczyna się jesień, zmienia się otoczenie. Bardzo często ludzie czują się źle. Są osłabieni. Takie niekorzystne samopoczucie wiąże się ze zmianami w przyrodzie. Dni stają się coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas coraz mniej światła. Niedobór Słońca niepoprawnie wpływa na człowieka. Jesienne i zimowe okresy powodują zmiany w świecie a także w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo pobudzone w czasie letnim i wiosennym spowalniają, przez co organizm człowieka ogranicza aktywność, aby obniżyć energię potrzebną do poprawnego funkcjonowania. Zmiany te wiążą się z za małą ilością słońca, które oddziałuje pozytywnie na nasz mózg. Szczególnie negatywne oddziaływanie obserwuje się w zakresie samopoczucia.

Co jest odczuwalne w trakcie depresji

Depresja sezonowa dokucza najczęściej określonych okresach roku. Pacjenci narzekają na osłabienie oraz uczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się symptomy określane jako brak energii co powoduje obniżenie aktywności, niemoc do wstania z łóżka. Obserwowane są także problemy z apetytem oraz dużo innych objawów. Osoby narzekają na występujące uczucie pustki. Często obserwuje się także niską aktywność oraz brak sił witalnych.

Zwalczanie depresji. Co może okazać się koniecznością?

Depresji sezonowej nie wolno bagatelizować. Część specjalistów zachęca rozpoczęcie leczenia światłem, którego niedobór jest przyczyną zaburzeń. Nie można jednak ograniczać się wyłącznie do wskazanej formy terapii. Pomocy szukać można u fachowców. Gdzie mogą szukać rady osoby, które obserwują u siebie oznaki depresji sezonowej? Odpowiedź jest prosta. Z ratunkiem przyjdzie poradnia psychologiczna. Bardzo istotne jest rozpoczęcie szczegółowej oceny stanu chorego. U wielu pacjentów konieczne jest rozpoczęcie terapii specjalistycznego, czasami także farmakologicznego.